in ,

Abraham Lincoln Kimdir ?

Abraham Lincoln

Abraham Lincoln Kimdir
Abraham Lincoln Kimdir ?
Abraham Lincoln  Kimdir
Abraham Lincoln

Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanıydı ve geniş çapta ülkenin en büyük liderlerinden biri olarak kabul ediliyordu. Birliği kurtarmakla ve köleleri serbest bırakmakla tanınır. Görev süresi kısa olmasına rağmen, mirası Amerikan tarihinde 150 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürüyor.

Erken Yaşamı

Lincoln, 1809’da Kentucky’de ahşap bir kulübede doğdu ve fakir bir ailede büyüdü. Genç bir adam olarak Indiana’ya taşındı ve burada avukat oldu ve ardından 1834’te Illinois eyalet yasama meclisinde hizmet vermeye devam etti.

Lincoln, hayatı boyunca kişisel gelişim ve eğitimin savunucusuydu. Kendi kendini eğitmişti ve kapsamlı bir şekilde okuyordu ve aynı zamanda uzman bir tartışmacı ve güçlü bir konuşmacıydı.

Başkanlık

Lincoln, Birliği koruma ve köleliği ortadan kaldırma platformunda 1860’ta Başkan seçildi. Başkomutan olarak, İç Savaş boyunca ulusa başarılı bir şekilde liderlik edebildi.

Sivil hakların ve evrensel özgürlüğün savunucusuydu. 1863’te, Birliğe karşı isyan eden eyaletlerdeki tüm kölelerin serbest bırakılacağını ilan eden Kurtuluş Bildirisi’ni yayınladı.

1865’te, Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamında köleliği kaldıran On Üçüncü Değişikliği imzaladı.

Lincoln’ün mirasının Amerikan tarihi üzerinde derin bir etkisi oldu. İç Savaş sırasında liderliği ve ahlaki cesareti ile hatırlanır. Birliğe olan bağlılığı ve özgürlük mücadelesi anıtlarda, kitaplarda, filmlerde ve ABD hükümeti tarafından anıldı.

Lincoln ayrıca zamansız bilgelik sözleriyle hatırlanır. En ünlü sözü şudur: “Sonuçta, önemli olan hayatınızdaki yıllar değildir. Bu, sizin yıllarınızın içindeki hayattır.”

Başarılar

  • Birliği Korumak: Lincoln, ulusu İç Savaş boyunca yönetti ve en çalkantılı döneminde onu bir arada tuttu.
  • Köleleri serbest bırakmak: Güneyde köleleri özgürleştirdi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamında köleliği kaldıran On Üçüncü Değişikliği yürürlüğe koydu.
  • Sivil hakların savunucusu: Lincoln, eşitlik ve evrensel özgürlüğün savunucusuydu. Irk ve sınıf ayrımlarının ötesini gördü.

Sonuç olarak, hayatı ve mirası bugünün nesillerine ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Hayatı boyunca bilgelik, cesaret ve özveri gösterdi ve sözleri hala tarihte yankılanıyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

31 Comments

Necip Fazıl Kısakürek Kimdir ? | Eserleri

Necip Fazıl Kısakürek Kimdir ? | Eserleri

Psikoloji Nedir ? | Tanımı, Amacı ve Sonuçları

Psikoloji Nedir ? | Tanımı, Önemi, Amacı ve Sonuçları