in

Asrın Felaketinde 9. Gün 206. Saat Son Durum

Depremde vefat sayısı kaç oldu? Kaç yaralı var? Kaç bina yıkıldı? Depremde Son Durum

Depremde vefat edenlerin sayısı kaç oldu? Kaç yaralı var? Kaç bina yıkıldı? Depremde Son Durum
Depremde vefat edenlerin sayısı kaç oldu? Kaç yaralı var? Kaç bina yıkıldı? Depremde Son Durum

Asrın Felaketinde 9. Gün 206. Saat Son Durum

Depremde vefat edenlerin sayısı kaç oldu? Kaç yaralı var? Kaç bina yıkıldı? Depremde Son Durum

Depremde vefat edenlerin sayısı kaç oldu? Kaç yaralı var? Kaç bina yıkıldı? Depremde Son Durum

6 Şubat gecesi 04:17 saatinde 10 ilimizde büyük bir deprem felaketi meydana gelmişti. Merkez üssü Kahramanmaraş/Pazarcık olan 7.7 şiddetinde ki deprem Gaziantep, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Elazığ, Adıyaman, Adana, Malatya, Hatay, Osmaniye, Kilis, Bingöl ve Şanlıurfa’da hissedildi.

Kahramanmaraş-Pazarcık merkez üslü 7.7 şiddetinde yaşanan ve ‘asrın felaketi’ denilen büyük deprem felaketinden son dakika haberleri gelmeye devam ediyor, mucize kurtuluşlar depremden bu yana geçen 205 saatin ardından hala yaşanıyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Açıkladı:

AFAD deprem bölgelerinde can kaybının 31 bin 643’e yükseldiğini açıkladı.

AFAD deprem bölgelerinde can kaybının 31 bin 643'e yükseldiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan Açıklama :

Depremde vefat edenlerin sayısı kaç oldu? Kaç yaralı var? Kaç bina yıkıldı? Depremde Son Durum

“Sahada 300 bin çalışan var ve hepsi seferber halindedir” diyen Bakan Soylu, “Türkiye’de zihni yağmalanmış insanlar, afetle karşı karşıya kalan vatandaşlarımız istismar etmek için elinden geleni yapıyor. Onları Allah’a havale ediyorum. İşimiz bittikten sonra birkaç çift lafımız olur. Sosyal medya meselesinde de kim dezenformasyon yapıyorsa OHAL’in getirdiği tüm unsurlar kullanılmak kaydı ile hukuk karşısına çıkarılmaktadır. Bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri, bu dönemde insanların gündemini meşgul etmektir. Tekrar başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Bu milletin kodlarını değiştirmeye çalışanlara da bu millet izin vermeyecektir.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan Açıklama:

Gaziantep’te Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Koordinasyon merkezinde bulunan cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili bir açıklama daha yaptı:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan Açıklama:

“Sahada arama kurtarma olarak 34 bin 717 personelimiz var!”

“Afetzedelerimizin kendileri yakınları için umut ve ümidin önemli olduğunu düşünüyorum. Motivasyonumuzu sahada ve merkezde canlı tutan kaynaklardan birisi. Şu an itibarıyla sahada arama kurtarma olarak 34 bin 717 personelimiz var. Daha güzel haberler almaya devam edeceğiz inşallah. Bugün, Hatay’a yoğunlaşmış durumdayız. İnşallah en kısa zamanda 10 il ve ilçelerde bu çalışmayı bir an önce tamamlarız. Defin işlemleri de dahil işlemleri bir an önce tamamlarız ki acıları dindirebilmiş olalım. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın defin işlemleri tamamlanmıştır. Yıkılacak binalardan uzak durulmasını herkesten talep ediyoruz. Hasar tespit çalışmaları devam ediyor” dedi.

“230 bin bina hasar gördü!”

“230 bin toplam binanın hasar tespit ekiplerince incelendiğinde 966 bin 544 bağımsız birimin tamamı çalışılmış durumda. 108 bin bina ve 550 bin bağımsız birimin hasarsız olduğu tespit edilmiştir. 58 bin bina, 438 bin bağımsız birimin az hasarlı olduğu tespit edilmiştir.
Binaların hasar durumunu merak eden vatandaşlarımız E-devlet ve internet adreslerinden ulaşılabilir. Arama kurtarma devam ederken, arama kurtarma tamamlanan enkazların temizlenmesi söz konusu. Enkazlar kaldırılmadan önce savcılıklarca binalardan delillerin toplanması kritik. Tüm tedbirler alınmıştır” dedi.

“12 bin 322 iş makinamızı aktif kullanıyoruz! 400 bine yakın tahliyemiz var!”

“12 bin 322 iş makinamızı aktif kullanıyoruz. 24 gemi 112 helikopterle sahadaki çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. İHA ve dronelar aktif kullanılıyor. Hatay Havalimanı’nda bakım onarım çalışması devam etti. Bugün tamamlanmış durumda. Uçaklarımız havalimanına inmek üzere havadalar. Bugünden itibaren kullanmaya başlamış durumdayız. Çadırlar ve konteyner kentlerin kurulumu devam ediyor. 5 bin adetlik konteyner kent çalışması başlatılmıştır. Yurtlarda barınan vatandaşımız 1 milyon 200 bin kişiyi bulmuştur. Afet bölgesinden 400 bine yakın tahliyemiz var. Kendi araçlarıyla ayrılanlar olduğunu da biliyoruz.”

“Operatörler 1 ay boyunca ücretsiz hizmet verecek!”

“Ulaştırma noktasında sıkıntımız kalmadı. Kontrollü doğalgaz ve elektrik vermeyi sürdürüyoruz. İkincil afetlere müsaade etmemek için titiz davranıyor ilgili bakanlıklarımız. Herhangi bir binada hasar varsa verilmesi riskli olabiliyor. Her bina tek tek kontrol edilerek verilmekte. Maddi destek ve yardımlar yapılmakta. 10 bin 600 ton odun, 2 bin 100 ton kömür sahaya sevk edilmiş durumda. Haberleşmede sıkıntı çekilen bölgeler oldu. Operatörler; Türk Telekom, Vodafone, Turkcell deprem anından itibaren 1 ay boyunca tüm görüşmeleri ücretsiz sağlayacaklardır. 233 bin isimsiz kahraman sahada çalışıyorlar. Gün içerisinde hangi konularda eksiklikler var diyerek ortak akıl yürütülerek çalışma yürütülmekte. Bu ekip çalışması bizim afetin yaralarını bir an önce sarmamızı sağlayacak.”

“574 evladımız var, 76’sı ailelerine teslim edilmiş durumda!”

“Refakatsız çocuklar hassas olduğumuz bir konu. Bir çocuğumuzu bile tek bırakmak istemiyoruz. 574 evladımız var, 76’sı ailelerine teslim edilmiş durumda. Hastanede tedavileri devam eden 380 çocuğumuz var, sevgi evine yerleştirilen çocuklarımızın sayısı 118’dir. 503’ünün kimlikleri belirlenmiş durumda.”

 

 

 

 

 

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Hatayspor'un Yıldızı Christian Atsu'nun Son Durumu

Hatayspor’un Yıldızı Christian Atsu’nun Son Durumu

Depremzede kadın TCG Bayraktar gemisinde doğum yaptı

Depremzede Kadın Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) çıkarma gemisi TCG Bayraktar’da Doğum Yaptı!