in ,

Bungalov Turizmi Altyapıda Sıkıntı Yaratıyor!

Bungalov Turizmi Altyapıda Sıkıntı Yaratıyor! Bilinçsizce İlerleyen Bungalov Turizmini Artık Altyapı Kaldırmıyor!

Bungalov Turizmi Altyapıda Sıkıntı Yaratıyor! Bilinçsizce İlerleyen Bungalov Turizmi Altyapıda Sıkıntı Yaratıyor!
Bungalov Turizmi Altyapıda Sıkıntı Yaratıyor! Bilinçsizce İlerleyen Bungalov Turizmi Altyapıda Sıkıntı Yaratıyor!

Bungalov Turizmi Altyapıda Sıkıntı Yaratıyor!

Bilinçsizce İlerleyen Bungalov Turizmini Artık Altyapı Kaldırmıyor!

Yakın zamanda çılgınca yükselmeye başlayan bungalov furyası nedeniyle Sapanca’da adım başı bilinçsizce bungalov yapıldı ve hala yapılıyor. Bu kadar bilinçsiz bir şekilde yapılan bu hareketler tabii ki belli başlı sıkıntılara yol açmış durumda.

Sapanca ilçesinde 800 adet bungalov işletmesi bulunuyor ve bunlar 29 mahalleye yayılmış durumda. Bungalov evlerin çok fazla gündemde olmasının sonucunda değişen arz-talep ilişkisine bağlı olarak düzensiz ve çarpık yapılaşmalar yapıldı ve bu yapılar bölgeye artık her açıdan zarar veriyor.

Öncesinde zaten Sakarya’da bulunan bungalov evler bir anda popülerleşti ve tabii ki popüler kültürün kölesi olduğumuz ve elbette ki kimsenin birbirinden geri kalmaması gerektiği için (çünkü biliyorsunuz bu bir mecburiyet) bu turizm çılgınca yayılmaya başladı. Sonrasında ise muazzam bir biçimde pazarlanmaya başlandı. E hal böyle olunca işletmeciler ve yatırımcılar; “taleplerin hepsini kesinlikle karşılamalıyız” gibi bir düşünceye girdiler ve sonuç ortada. Sapanca’da her yer bungalov, Sapanca bungalovdan geçilmiyor ve üstüne üstlük bu yapılar gelişi güzel yapıldığı için altyapıya da zarar veriyor. Çünkü; çalışmalar, yatırımcılar tarafından bilinçsizce sürdürülüyor.

Bu sektör içerisinde bulunan yatırımcılara ya da bu sektöre atılmaya çalışanlara, SAVİBU (Sapanca Villa ve Bungalov İşletmecileri) Derneği Başkanı olan Ali Safa Alaçam uyarılarda bulundu:

“İnsanlar yeteri kadar araştırma yapmadan bu sektöre atılmaya çalışıyorlar ve de giriyorlar. Fakat daha sonrasında hüsranla sonuçlanıyor. Bilinçsiz yapılaşma ile beraber adım başı yapılan bungalov evler altyapıda sıkıntılar yaratıyor!”

Artık altyapısı kaldırmıyor fakat bu kimsenin umurunda değil gibi görünüyor. Çünkü; ne yatırımcılar, ne işletmeciler, ne de müşteri kitlesi uyarılara pek kulak asmıyor. Çünkü bunu mecbur yapmalılar; herkes gitmeli ve her şeye yaptıkları gibi bunun da tadını kaçırmalılar…

Bungalov Turizmi Altyapıda Sıkıntı Yaratıyor! Bilinçsizce İlerleyen Bungalov Turizmi Altyapıda Sıkıntı Yaratıyor!

Ali Safa Alaçam Uyarı ve Açıklamalarına Şöyle Devam Etti:

“Pandemi sürecinden sonra insanlar tatil alışkanlıklarını değiştirdi. Oteller yerine müstakil ve kendilerine izole bir ortam sağlayan bungalov ve villa tarzındaki evlere daha çok yönelmeye başladılar.”

“Sakarya / Sapanca, doğası, iklimi ve İstanbul’a da yakınlığı sebebiyle bu iş için her zaman çok uygun bir yer olarak görüldü. Sapanca’da birçok proje geliştirilmeye ve bungalov evlerin bulunduğu tesislere dolmaya başlandı. Tabii bu yatırımlar arasında tamamen ticari düşünceyle yapılan yanlış yatırımlar gözümüze çarpmaya başladı. Adım başı bungalov görmeniz mümkün.”

SAVİBU (Sapanca Villa ve Bungalov İşletmecileri) Derneği Başkanı Ali Safa Alaçam
Ali Safa Alaçam

“Bazı tesislerde evlerin arasındaki mesafe çok yakın. Yapım aşamasında yapılan yanlışlar, yetişkin ağaçların kesilmesi gibi durumlar ve dolayısıyla zamanla bir arz talep dengesinin bozulmasıyla trafik problemleri, elektrik, su yetersizliği gibi sorunlar oluştu.”

“Kamu yatırımları hızlandı ve bu arada iyileştirmeler yapılıyor fakat bu konuda bizde insanları uyaralım, bilinçlendirelim istiyoruz. Özellikle burada bir yatırım yapmayı planlayan insanlar arazi bölgelerine geldiklerinde ilk olarak arazinin üzerindeki bütün bitki ve ağaçları kesmekle başlıyorlar ve bu çok büyük bir yanlış. İnsanlar Sapanca’ya; doğası, yeşili, göl ve dereleri i.in geliyorlar bunları da korumak bizim birinci önceliğimiz olmalı. Bu sebeple burada yatırım yapacak insanları özellikle bu konuda uyarıyoruz. Buradaki mevcut işletmelere de sürekli olarak ağaç eklemesini ve daha çok yeşil alan bırakmalarını tavsiye ediyoruz. Biz korumak için elimizden geleni yapıyoruz.”

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

30 Comments

Oyuncu Olgun Şimşek Trafik Kazası Geçirdi ! Son zamanlarda terzi dizisinin Mustafa'sı olarak gündemde olan Olgun Şimşek bu sabah Bodrum'da trafik kazası geçirdi!

Oyuncu Olgun Şimşek Trafik Kazası Geçirdi !

Ölürken Hayatımız Gözümüzün Önünden Film Şeridi Gibi Geçer Mi ? | Neden Ölüm Anında Hayatımız Gözümüzün Önünden Film Şeridi Gibi Geçer ?

Ölürken Hayatımız Gözümüzün Önünden Film Şeridi Gibi Geçer Mi ?