in

Deprem Bölgelerinde Son Durum | Gelişmeler, Açıklamalar

Deprem Bölgelerinde Son Durum | Ölü, Yaralı ve Kurtarılanların Sayısı Artıyor

Deprem Bölgelerinde Son Durum | Gelişmeler
DEPREMDE ÖLÜ VE YARALI SAYISI KAÇ OLDU, HANGİ İLDE KAÇ BİNA YIKILDI?

Deprem Bölgelerinde Son Durum | Gelişmeler

Deprem Bölgelerinde Son Durum | Ölü, Yaralı ve Kurtarılanların Sayısı Artıyor

Doğu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile İç Anadolu ve Akdeniz Bölgelerinde meydana gelen deprem 10 İlimizde çok büyük şiddette hissedildi, gece 04:17 sularında yaşanan depremden 10 ilimiz çok büyük ölçüde etkilendi.

Deprem Bölgelerinde Son Durum | Ölü ve Yaralı Sayısı Artıyor

Gece yaşanan deprem sonrasında artçılar hala devam etmekte, Göçükler ve enkazlar altında yardım bekleyenler hala var, her geçen dakika kurtarılanların sayısı artıyor fakat ne yazık ki hayatını kaybedenlerin sayısı da giderek artmakta.

Deprem Bölgelerinde Son Durum | Ölü ve Yaralı Sayısı Artıyor

Artçılar Devam Ediyor

Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep ve diğer illerde de artçılar hala devam ediyor, sabaha karşı meydana gelen büyük depremlerin ardından bu yana artçlılar ve ara ara büyük depremler yaşanmaya devam ediyor.

AFAD AÇIKLAMALARI

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Sezer şu ana kadar 1014 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 5 bin 385 vatandaşın da yaralı olduğunu açıkladı.

“SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre an itibarıyla Kahramanmaraş’ta 191, Gaziantep’te 200, Şanlıurfa’da 27, Diyarbakır’da 41, Adana’da 43, Adıyaman’da 20, Osmaniye’de 131, Hatay’da 250, Kilis’te 13 ve Malatya’da 98 olmak üzere toplam 1014 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 7003 vatandaşımız yaralanmıştır.”

 

Deprem Bölgelerinde Son Durum | Ölü ve Yaralı Sayısı Artıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan depremlerle ilgili açıklama yaptı:

”Bu gece saat 04.17’de son bir asırda yaşadığımız 1939 Erzincan depreminden sonraki en büyük felaketle sarsıldık. Merkezi Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olarak tespit edilen ve son değerlendirmeye göre büyüklüğü 7.7 olarak ölçülen deprem geniş bir alanda hissedildi. Derinliği 7 kilometre olarak belirlenen deprem Kahramanmaraş’ın yanı sıra Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Malatya, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adana illerimizde yıkıma yol açtı. Deprem merkezine nispeten yakın illerimizde de küçük hasarlar olmasına rağmen asıl yıkımın buralarda yaşandığı anlaşılıyor. Güney komşumuz Suriye’nin sınırlarımıza yakın şehirlerinde de ciddi yıkımlar yaşanmıştır. Devletimiz deprem anından itibaren tüm kurumlarıyla harekete geçmiştir. Valiliklerimiz kendi illerindeki tüm imkanları derhal seferber etmiştir. Depremden etkilenen 10 ilimize mevcut valiliklerimizin yanına onlarla birlikte çalışacak 10 vali daha görevlendirilmiştir”

“Şu ana kadarki tespitlere göre 912 kişi yaşamını yitirdi. 5385 yaralımız var 2818 bina yıkıldı. 2 bin 470 kişi kurtarıldı. Yıkıldığı tespit edilen bina sayısı 2 bin 818’dir. Deprem bölgesinde pek çok binada enkaz kaldırma çalışmaları sürdüğü için ölü ve yaralı rakamının nereye kadar artacağın bilemiyoruz. Böyle dönemlerde ulaşım ve iletişimin sağlıklı olması büyük önem taşıyor. Yardım için bölgeye gidecek kurumlar mutlaka AFAD ile birlikte hareket etmelidir. 85 milyon tek yürek olma günüdür. Rabbim ülkemizi tüm afetlerden korusun.”

SON DURUM:

DEPREMDE ÖLÜ VE YARALI SAYISI KAÇ OLDU, HANGİ İLDE KAÇ BİNA YIKILDI?

AFAD Deprem Risk Azaltma Müdürü Orhan Tatar: “1121 can kaybı var, 7634  kişi yaralandı, 2834 bina yıkıldı.”

KURTARMA ÇALIŞMALARI HALA DEVAM EDİYOR!

Yaşanan deprem büyük felakete ve çok fazla yıkıma sebep oldu, 2834 bina yıkıldı. Enkaz altından kurtarılanların sayısı giderek artıyor. Deprem bölgelerine yardımlar ve destek ekipleri gönderiliyor.

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) tarafından, 16 ekip ve 211 AKUT gönüllüsü deprem bölgelerine gittikleri bildirildi.

 

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Gaziantep'te 7.4 Şiddetinde Deprem | Depremler Devam Ediyor...

Gaziantep’te 7.4 Şiddetinde Deprem | Depremler Devam Ediyor…

Türkiye Genelinde Tüm Okullar Tatil Edildi Mi ? | SON DAKİKA

Türkiye Genelinde Tüm Okullar Tatil Edildi!