in , ,

Dünya Yakışıklılar Günü ve Roman ve Sinti Soykırımını Anma Günü

2 Ağustos Dünya Yakışıklılar Günü ve Roman ve Sinti Soykırımını Anma Günü

2 Ağustos Dünya Yakışıklılar Günü ve Roman ve Sinti Soykırımını Anma Günü
2 Ağustos Dünya Yakışıklılar Günü ve Roman ve Sinti Soykırımını Anma Günü

2 Ağustos Dünya Yakışıklılar Günü ve Roman ve Sinti Soykırımını Anma Günü

Bugün 2 Ağustos “Roman ve Sinti Soykırımını Anma Günü” ve aynı zamanda “Dünya Yakışıklılar Günü”.

Dünya Yakışıklılar Günü

Dünya yakışıklılar günü de mi varmış? Evet, artık her şeyin bir günü olduğu gibi bunun da bir günü var ve o gün bugün. Fakat bugünün öyle tarihsel veya önemli bir geçmişi yok. Eğlence amaçlı insanların kendi aralarında kutladığı günlerden birisi. En nihayetinde her sene 2 Ağustos tarihinde “Dünya Yakışıklılar Günü” olarak kutlanıyor.

Roman ve Sinti Soykırımını Anma Günü

“Porajmos” olarak da bilinen, Romanların Nazi Almanyası tarafından maruz bırakıldığı Roman Soykırımı her sene bugün anılmaktadır. “Porajmos”, roman dilinde “yok etme, yıkım” anlamına gelmektedir.

Nazi rejiminin “ırksal üstünlük” ideolojisine bağlı olan politikaların sonucunda Almanya’ya karşı bir tehlike unsuru olarak görülenler Yahudiler ve Romanlar olmuştur. Alman ırkının “ırksal saflığına” bir tehdit unsuru olarak görülmüşlerdir.

1930’lu yıllarda Naziler tarafından Yahudileri, Romanları ve Sintileri kapsayan ve şiddetli bir şekilde etkileyecek yasalar çıkarılmıştır. Nürnberg Yasaları bu toplulukları “ırksal olarak aşağı” resmi olarak görmüş ve kabul etmiştir. Bu yasa kapsamında istekleri dışında birçok Roman kısırlaştırılmıştır.

1933 ile 1945 tarihleri arasında Avrupa’daki Romanlar ve Sintiler Nazilerin ırkçılığının, zulümlerinin ve katliamlarının hedefinde olmuşlardır.

İnsan deneyleri, katliamlar ve gazlı ölümler sonucunda Naziler ve beraberindekiler 220.000 ile 880.000 Roman’ın ölümüne sebep olmuşlardır.

26 Şubat 1943 tarihinde Roman ve Sintiler erkek, kadın, çocuk demeden Auschwitz-Birkenau’ya gönderilmiştir. Ve orada hapsedilmişlerdir, hapsedilenler arasından ise 20.000+ kişinin öldürüldüğü söylenmektedir. Gerçekleştirilen bu soykırım yıllarca inkar edilmiş ve Nürnberg Mahkemelerinde neredeyse hiç yer almamıştır. 1944 yılında yine her yaş ve cinsiyetten 4 bin 300 Roman ve Sintinin Auschwitz’de gaz odasına gönderilmiştir.

2015 yılında Avrupa Parlamentosu tarafından bugün yani 2 Ağustos  Roman ve Sinti Soykırımını Anma Günü olarak ilan edilmiştir.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

95 Comments

Kloak (Kloaka) Nedir ? | Hangi Canlılarda Bulunur ? Kimlerde Bulunur? Kuşlarda Kloak Neresidir, Nerededir? Kuşlarda Penis Bulunur mu?

Kloak (Kloaka) Nedir ? | Hangi Canlılarda Bulunur ?

Kuşların Dışkısı Neden Beyazdır ? Neden Kafamıza Sıçarlar ?

Kuşların Dışkısı Neden Beyazdır ?