in

En Garip Cenaze Gelenekleri ve Törenleri

En Garip Cenaze Gelenekleri ve Törenleri

En Garip Cenaze Gelenekleri ve Törenleri
En Garip Cenaze Gelenekleri ve Törenleri

En Garip Cenaze Gelenekleri ve Törenleri

1. Ölen Kişilerin Kafatasının Alınması

İlk sırada “ölen kişilerin kafatasının çıkartıp alınması” geleneği ile Kiribati Cumhuriyeti yer alıyor.

Kiribati resmî adıyla; Kiribati Cumhuriyeti, Büyük Okyanus’un ortalarında bulunan ve Mikronezya ada grubunda yer alan bir ada ülkesidir.

Aslında Kiribati’de cenaze törenleri gayet normal bir şekilde başlıyor. Birisi vefat ediyor ve gömülüyor. Fakat olay gömüldükten bir zaman sonra garipleşmeye başlıyor.

Ölen Kişilerin Kafatasının Çıkarıp alınması

Ölen kişiyi gömdükten yaklaşık birkaç ay sonra mezardan çıkartıyorlar ve kafatasını alıyorlar. Evet ölen kişi mezardan çıkartılıyor ve kafatası alınıyor. O kişinin ailesi, yakınları kafatasını aldıktan sonra bir güzel yağlayıp, cilalıyorlar ve sonrasında evlerinin baş köşesine koyup hem saklıyorlar hem de ölen kişinin kafatasını o şekilde sergiliyorlar. Hatta ve hatta bazen o kafatasına yemek ve tütün teklifleri falan yapıyorlarmış…

2. Ceseti Ezip Kutuya Koyma

İkinci sırada Kuzey Amerika’da bulunan Haida halkı bulunuyor.

Bir şaman veya şefin ölümü için özel ritüeller yapıyorlarmış. Ölen kişinin bedenini yani ceseti sopalarla ezip bir kutuya koyuyorlarmış ve bu kutuyu da ölen kişinin evinin önünde bulunan totem direğine yerleştiriyorlarmış.

3. Ölüler İçin Parmak Kesme

Üçüncü sırada bir garip acı bastırma yöntemiyle Papua Yeni Gine var.

ölüler için parmak kesen kadınlar

Papua Yeni Gine’de bulunan Dani kabilesinin bir inanışına göre, kadınlar ölen akrabalarının ardından parmaklarını kesiyorlardı. Sevilen birisinin ölümü o kişinin akrabası olan kadınların bazı parmaklarını kesmesi gerektiğine inanılıyordu. Bir kadının herhangi bir aile üyesi veya çocuğu ölürse parmağının üstünü kesiyordu. Bu bir garip inanış, ruhları tatmin etmek ve uzak tutmak için yapılıyordu. Aynı zamanda üzüntü ve ıstırabın bir ifadesi olarak fiziksel acıyı kullanıyorlardı. Neyse ki bu bir garip yöntem daha sonrasında yasaklandı.

4. Boncuk Kül

Dördüncü sırada Güney Kore bulunuyor.

Güney Kore ölülerin küllerinden boncuk

Güney Kore’de gerçekleştirilen bu uygulama ölen kişinin küllerini boncuk haline getirmeyi amaçlıyor. Küllerden boncuk yapıyorlar ve sevdiklerinin hatıralarını bu şekilde yaşatıyorlarmış.

5. 6. ve 7. Hep Filipinler

5. 6. ve 7. sırada Filipinler’in farklı bölgelerinden farklı halklar ve gelenekleri bulunuyor.

Filipinler’in Tinguian halkından sevilen birisi öldüğünde, ölen kişiye en güzel kıyafetleri giydirip bir sandalyeye oturturlar ve yanan bir sigarayı da ağzına koyarlar.

Filipinler'de ölüyü giydirmek, sigara içirmek

Filipinler’de Sagada bölgesinde yaşayanlar ise ölenlerini tabuta koyup kayalıklardan sarkıtırlar ve böylece ölülerin ruhlarının cennete yaklaşacağına inanırlarmış.,

Filipinler'de asılı tabutlar, Filipinler'de sarkıtılan tabutlar

Cavite bölgesinde bulunanlar ise kişinin ölmeden önce belirlenmiş olan bir ağacı oluyormuş ve öldükten sonra o ağacın içerisine dik bir şekilde gömülüyormuş.

8. Party at Cenaze

Sekizinci sırada absürt cenaze törenleriyle Tayvan yer alıyor.

Tayvan'da cenaze töreninde dansçı

Tayvan’da bir cenaze törenin sakin ve az insanla gerçekleşmesinden korkarlar. Tayvan’da cenaze törenleri olabildiğince kalabalık olmalı ve sakin geçmemeli. Bu nedenle cenazelerinin kalabalık olması açısından bazı aileler striptizci bile kiralıyorlar. Çekebildiği kadar kalabalığı cenaze törenine çekmek için ziyafetler veriyorlar, dansçılar tutuyorlar ve bu gibi etkinlikler düzenleyebiliyorlar. Adeta bir parti tadında cenaze törenleri yapıyorlar.

Tayvan'da cenaze töreninde dansçı

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

36 Comments

Sanat Severlere 10 Film Önerisi

Kloak (Kloaka) Nedir ? | Hangi Canlılarda Bulunur ? Kimlerde Bulunur? Kuşlarda Kloak Neresidir, Nerededir? Kuşlarda Penis Bulunur mu?

Kloak (Kloaka) Nedir ? | Hangi Canlılarda Bulunur ?