in ,

Eva Peron Kimdir ?

Eva Peron Efsanevi First Lady

Eva-Peron-Evita
Eva-Peron-Evita

Eva Peron Kimdir ?

Tam adı María Eva Duarte de Perón, Arjantin başkanı olan Juan Domingo Peron’un ikinci eşidir. Eva Arjantin halkı tarafından öyle seviliyordu ki ‘Evita’ lakabıyla bilinirdi. (İspanyolca’da ‘Küçük Eva’ anlamına gelir.)

Eva Perón, Arjantin tarihinde ikonik bir figürdü ve birçok kişi tarafından sevilen bir figürdü.
7 Mayıs 1919’da Arjantin, Los Toldos’ta doğan Eva’nın mütevazi başlangıçları vardı. Fakir bir ailenin en küçük ve beşinci çocuklarıydı. Eva İspanyol, Türk ve Bask kökenliydi.
Eva, oyunculuk kariyerine devam etmek için 1934’te Buenos Aires’e taşındı ve 1945’te Arjantin Hükümeti Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı Albay Juan Perón ile tanıştı. Eva ve Juan bir kasırga romantizmi yaşadılar ve ilk karşılaşmalarından 10 gün sonra evlendiler. Eva, 1946-1952 yılları arasında sevilen bir First Lady idi.

Eva’nın Arjantin Halkına Katkıları

Eva kendini First Lady rolüne adamıştı ve bunu Arjantin halkı için sosyal ve ekonomik reformları desteklemek için kullandı. Görevde bulunduğu süre boyunca Eva, kadın hakları ve çalışma reformu gibi bir dizi amaç için mücadele etti. Eva birçok sosyal davayı savundu ama kurmuş olduğu vakıfla başta okullar olmak üzere evsizler için barınaklar ve hastaneler inşa etti. Yaşlılar ve yoksullar için yiyecek ve gerekli malzemelerin temin edilmesini sağladı. Çocuklar adına da birçok yardım kampanyaları düzenledi. Eva, en çok kadınların oy hakkı konusundaki çalışmalarıyla tanınır ve hareketin açık sözlü bir savunucusuydu. Kocasıyla lobi yaptıktan sonra, 1947’de Arjantin’de kadınlara oy hakkı verildi. Ayrıca Perónista Feminist Partisi’nin aktif bir üyesiydi ve ülkede çalışan kadınların haklarının güvence altına alınmasına yardımcı oldu.

Eva’nın Son Yılları

Eva, 1952’de rahim ağzı kanserine yenik düşerek hayatını kaybetti ve ölümü ulusu yas tuttu. Ölümü sonrasında, Eva adına ve onun onuruna anma törenleri düzenleyen Arjantin halkı tarafından anıldı. Vücudu mumyalandı ve cenazesi Cementerio de la Recoleta’ya gömülene kadar yas tutan insanlar için geçici bir mezara yerleştirildi. Eva, Arjantin tarihinde güçlü bir figürdü ve mirası bugüne kadar devam ediyor.

  • Kadınların oy hakkı – Eva, kadın haklarının açık sözlü bir savunucusuydu ve kocasıyla lobi yaptıktan sonra, 1947’de kadınlara oy hakkı verildi.
  • İşçi reformu – Eva, çalışan kadınların haklarını güvence altına almak için çok çalıştı ve ülkede daha güçlü iş kanunları için baskı yaptı.
  • Vakıf – Eva okullar ve evsizler barınakları inşa etti ve yaşlılara ve yoksullara yiyecek ve malzeme sağladı.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

4 Comments

  1. [url=https://magazinintimdestv.vn.ua/]magazinintimdestv.vn.ua[/url]

    Секс – це цифра буква головних относительный’єктів течение досягнення для декількох людей. Завдяки регулярним тренуванням та вот справжнім інтимним провиантам можна забезпечити понад звичайний ярус сексапильного задоволення.
    magazinintimdestv.vn.ua

2022 Yılında En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri Listesi

Biyolüminesans (Bioluminescence) Nedir ? Canlılardan Gelen Işık

Biyolüminesans (Bioluminescence) Nedir ? | Canlılardan Gelen Işık