in ,

Grafik Tasarıma Giriş | Grafik Tasarımın Kavramsal Çerçevesi

Grafik Tasarıma Giriş | Grafik ve Tasarım Nedir ? | Grafik Tasarımın Kavramsal Çerçevesi

Grafik Tasarıma Giriş | Grafik ve Tasarım Nedir ? | Grafik Tasarımın Kavramsal Çerçevesi
Grafik Tasarıma Giriş | Grafik ve Tasarım Nedir ? | Grafik Tasarımın Kavramsal Çerçevesi

Grafik Tasarıma Giriş

Grafik Tasarımın Kavramsal Çerçevesi

Şu dönemde ilgili ilgisiz herkesin grafik tasarım hakkında bir fikri veya az çok bir bilgisi vardır. Bu fikrin asıl kaynağına, doğuşuna, sebeplerine ve nedenlerine, grafik tasarımın değindiği, iletişim, reklam, basım, tasarım eğitimleri, belirli grafik kavramları gibi birçok konuyu ve aynı zamanda grafik tasarımın ilgi duyulan, popüler bir meslek haline gelme sürecini nasıl geçirdiğini, nereden nereye geldiğini, içerisinde kendisiyle bağlantılı olan diğer mesleklerle ilişkilerini ve bunların hepsinin ortaya çıkmasını sağlayan grafik tasarımcıların kimliklerini bu ‘Grafik Tasarıma Giriş’ serisi yazılarım ile öğrenmiş olacağız. Bundan önceki yazılarımda grafik tasarım ile ilgili bazı içerikler paylaşmıştım fakat bu seride grafik tasarımı tamamıyla ele almış olacağız.

Grafik ve tasarım aslında belirli bir kalıba sokulacak türden bir meslek değil, çok geniş alanlara sahip. Seçtiğiniz meslek buysa kendinizi her an farklı bir işin içinde bulabilirsiniz. Eğer hala grafikte kendi alanınızı seçemediyseniz zaten bu çeşitliliği fark etmişsinizdir. Bu çeşitliliğin iç dünyası ve ayrıldığı dalları gibi konuları da zaten sonraki yazılarımda göreceğiz.

Grafik Tasarımın Kavramsal Çerçevesi

Grafik tasarım, bir şeyi akılda oluşturma ve onu biçim ile anlatmaktır, bir nesnenin akılda sonradan oluşturduğu biçimi desen ya da çizgilerle göstermektir.

Tasarım, algılanmış bir olayın bilinç içeriğinde ortaya çıkan imgesi ve ayrıca zihinde oluşturulan biçimdir.

Grafik biçim, desen ya da nesnelerle bir yüzeye işlenen görsel ifadedir, bu görsel ifadenin geliştirilip doğru mesajı iletmek için iki veya üç boyutlu biz düzlemde organize edilmesi ise grafik tasarımdır ve bu tasarımın en büyük amacı hedef kitlesiyle etkileyici bir iletişim kurmaktır.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

34 Comments

Deprem Kahini Açıklama

Deprem Kahini Frank Hoogerbeets Uyarısını Yaptı! | Büyük Depremler Geliyor…

Grafik Tasarımın Tarihsel Süreci | Matbaadan Önce: Rönesans Tarih Öncesi, Mağara Resimleri MÖ 38,000...

Grafik Tasarımın Tarihsel Süreci