in ,

Grafoloji Nedir ? | Tekniği Nedir ?

Grafoloji Nedir Tekniği Nedir
Grafoloji Nedir Tekniği Nedir

Grafoloji Nedir ?

Grafoloji, el yazısı ve imza tahlili bilimidir. Grafoloji  her türlü el yazısının incelenmesi olan dil biliminin bir dalıdır. Grafoloji, kalemin kağıda yaptığı baskı, harflerin boyutu ve şekli, aralarındaki boşluk gibi el yazısının fiziksel özelliklerinin analizini kapsar. Yazarın kişiliği, duyguları ve zihinsel durumu gibi el yazısının psikolojik yönlerini analiz etmek için de kullanılabilir.

Grafoloji, yazı sistemlerinin kullanımını inceleyen uygulamalı dil biliminin bir dalıdır. Yazının tarihi, yazı sistemlerinin gelişimi, yapıları ve işlevleri ile toplum üzerindeki etkileri gibi konuları kapsar. Grafoloji terimi Yunanca yazmak anlamına gelen “grapho” sözcüğünden ve “inceleme” anlamına gelen “-logy” ekinden türemiştir. Grafolojinin kökleri, bilginlerin yazı sistemlerini incelemeye daha fazla ilgi göstermeye başladıkları 19. yüzyılın başlarındadır. Ancak, alanın daha sistemli bir şekilde gelişmeye başlaması 20. yüzyılın ortalarında başlamıştır. Grafoloji tarihinin en önemli isimlerinden biri, 1966 yılında alanın ilk kapsamlı incelemelerinden birini yayınlayan Jan van Gorkom’dur. O zamandan beri grafoloji, kendisine ayrılmış bir dizi özel dergi ve konferansla saygın bir akademik disiplin haline geldi. Şu anda grafoloji içinde en aktif araştırma alanlarından biri dijital teknolojinin yazı sistemleri üzerindeki etkisidir. Bilgisayarların ve mobil cihazların yaygınlaşması ile yazı sistemlerini kullanma şeklimiz hızla değişmekte ve grafoloji bu değişimlerin etkisi altında kalarak kaybolmaya yüz tutmuştur.

Fakat hala önemli davaların çözümlenmelerine yardımcı olur. Psikolojide de etkili bir rolü hala daha vardır, kişilik analizlerinde yardımcı olur. Filmler de verilmek istenen detay mesajları için senaristler grafolojiyi kullanarak bizlere bunu günümüzde hala yaşatmaya devam ediyorlar.

Grafoloji Tekniği Nedir ?

İngilizce’de ‘graphology’ olarak bilinen kelime telaffuz şekliyle ‘grafoloji’ olarak dilimize geçmiştir. Aslında kökeni Fransızca’ya dayanan bu terim aslen yazı ve imza inceleme bilimi anlamına gelir. El yazıları ve imzaları inceleyip tahlil ederek kişilerin karakter analizlerini ortaya koymayı amaçlar. “El yazısı beyin yazısıdır” mottosunu benimser. Amacı insanların el yazılarından karakter ve kişilik analizlerini yaparak onlar hakkında bilgi elde etmektir.

Pozitif bir bilim dalı olan grafoloji bilimiyle ilgilenen kişilere “grafolojist” denir. Grafolojistlere göre insanların her davranış biçimlerinin bir amacı ve sebebi olduğu ve bunların sonucunda kişilikleri hakkında bilgi edindiğimiz gibi el yazıları ve imza şekilleri de tıpkı bu şekilde o kişiler hakkında bilgi edinmemize yardımcı olur. Çünkü bu teoriye göre kişinin el yazısı kişiliğini yansıtır. Herkes farklıdır ve herkesin kendine özgü bir el yazı stili vardır. Bu stilde insanın benliği gizlidir düşüncesiyle yapılan tahliller ve analizler sonucu kişilerin karakter analizleri ortaya konmuş olur.

Çünkü en nihayetinde “el yazısı beyin yazısıdır”.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Mikroplastik Nedir

Mikroplastik Nedir ? | Nasıl Oluşur ?

Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan çıkar

Yumurta mı Tavuktan, Tavuk Mu Yumurtadan Çıkar ?