in

İnsanda Kemik Doku

İnsanda Kemik Doku
İnsanda Kemik Doku

Kemik Doku

İnsan iskeletinin yapıtaşını oluşturan kemikler, vücut oluşumunda yer alan dokular arasında en sert olan dokulardır. Sert olmalarının sebebi içlerinde bolca kalsiyum mineralini tutabilmelidir. Kemik yapısının içerisinde temelde bir çok hücre (osteoblastlar, osteoklastlar…), hücreler arası madde (matriks/matrix) ve damarlar bulunur.

Kemik iç ve dış olmak üzere iki yüzeyden oluşur ve bu yüzeyler zarla kaplıdır. Bu zarlar kemiğin enlemesine büyümesini sağlar. Kemiğin boylamasına uzamasını sağlayan doku ise eklem kıkırdağı dokusudur. Kemik doku ile kıkırdak doku arasında yapısal anlamda pek fark yoktur onları birbirinden ayıran bir özellik ise kemik yapısının içinde damar bulunmasıdır.

Vücutta kemik gelişimi devam ettiği süre boyunca vücutta bulunan kemik sayısı sürekli eksiliyor. Kemikler bir yere kaybolmuyor tabii ama bu gelişim sürecinde birleşerek yeni kemik dokuları oluştururken yalnızca sayıları eksiliyor. Yeni doğmuş bir bebeğin vücudunda 260-300 civarında kemik bulunurken, yetişkin bir insanda 206 kemik bulunur. Birbirlerine bağlanması gereken kemikler kaynaşıp bağlandıktan sonra kemikler sadece sayı olarak düşüşe uğramış oluyorlar.

Kemiklerin yaklaşık %25 kadarını su oluşturuyor ama buna rağmen insan kemiği çelik gibi çoğu metalden çok daha güçlü bir yapıya sahiptir.

Genel olarak normal yetişkin bir bireye göre bir ortalama alındığında ise toplamda insan vücudunda bulunan bu 206 kemiğin ortalama ağırlığı 5 kilogramdır.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Sufle Tarifi

10 Dakikalık Pratik Sufle Tarifi

yaşam bilinci

Yaşam Bilinci