in ,

Naif Mi, Nahif Mi? Doğru Yazılışı Nedir ?

Naif mi Nahif mi, nasıl yazılır
Naif mi Nahif mi doğrusu nedir

Naif Mi, Nahif Mi? Doğru Yazılışı Nedir ?

Naif ile Nahif Doğru Kullanımları

Yaygın olarak yanlış kullanılan, birbirine karıştırılan naif ve nahif kelimelerinin doğru kullanımlarını ve aslında ne demek olduklarını açıklamak istiyorum. Bu kelimelerin çok fazla birbirine karıştırılmasının ve naif kelimesinin de güzelleştirilmesinin sebebinin Fransa’da 1970’lerde ortaya çıkan Naif Sanat akımı olduğunu düşünüyorum. Naif kelimesi zaten dilimize Fransızcadan geçen bir kelimedir. Ve Türkçede bilinenin aksine iltifat yerine geçebilecek tarzda hoş bir anlamı yoktur.

Naif aslında iltifat değildir, hatta bir hakaret bile sayılabilir. Kibar, ince şeklinde iltifat etmek istediğimiz bir kişiye “nahif” dememiz gerekir. Eğer birisine acemi, saf demek isterseniz işte o zaman “naif” kelimesini kullanabilirsiniz.

Dilimizde ki bu yanlış kullanımlara, yazım hatalarına artık birazcık daha dikkat etmeliyiz diye düşünüyorum. Türkçe aslında Türkler için bu kadar da zor bir dil olmamalı. Kendi dilimizi kendi kendimize zorlaştırarak nereye varabiliriz ki ? Bu tür yanlışlar oldukça doğru ve sağlıklı bir iletişim kuramamaya devam ederiz, ve hiçbir yere varamayız.

‘Aman anlıyorsun işte’
‘Ne dediğimi biliyorsun’
‘Ne de olsa anlaşılıyorum ‘

Bunlar gibi düşünce tarzlarını benimseyerek doğruları reddedenlerden olmayın bence. Tabii ki yakın çevreniz tarafından anlaşılıyorsunuz ama bu ne yazık ki yanlış yaptığınız gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Tanımadığınız birisiyle iletişim kurmanız gerekirse, eğer bu kişi doğruları reddeden bir kişi değilse nasıl doğru iletişim kurmayı bekleyebilirsiniz ki ? Mors alfabesiyle mi? … Kısacası yanlışlarımızı üstelemek yerine doğruların üzerine gitmeye çalışalım ve her şey daha güzel olsun.

Naif Aslında Ne Demek ?

1. sıfat Saf, deneyimsiz.
2. isim Güzel sanatların özellikle resim alanında kendi kendini yetiştirmiş sanatçısı veya onun yapıtı.
3. isim Kendi kendini yetiştirmiş, doğal bir plastik sanat yeteneğine sahip sanatçılar tarafından yaratılan resim sanatı.
4. sıfat Acemice yapılan. [1]

Nahif Aslında Ne Demek ?

1. sıfat, eskimiş İnce, duygulu, hassas.
2. sıfat, eskimiş Zayıf, cılız, çelimsiz. [2]

 

KAYNAK: sozluk.gov.tr

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

36 Comments

tipografi, typography

Tipografi Nedir ? | Tipografinin Unsurları

Web 3.0 Nedir

Web 3.0 Nedir ? | Kullanım Alanları Nelerdir ?