in ,

Oscar Ödülü Kazanmış Olan Animasyon Filmleri

Oscar Alan Tüm Animasyon Filmleri

Oscar Ödülü Kazanmış Olan Animasyon Filmleri Oscar Alan Tüm Animasyon Filmleri
Oscar Ödülü Kazanmış Olan Animasyon Filmleri Oscar Alan Tüm Animasyon Filmleri

Oscar Ödülü Kazanmış Olan Animasyon Filmleri

Oscar Alan Tüm Animasyon Filmleri

İşte Oscar Ödülü’nü kazanmış olan en iyi animasyon filmleri:

“Shrek” (2001): En İyi Animasyon Filmi ödülünü kazanan bu film, Shrek’in ormanda yaşayan masal karakterleriyle maceralarını konu alıyor.

“Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no Kamikakushi)” (2002): Japon yapımı bir animasyon filmidir. BBC tarafından hazırlanan ”21. Yüzyılın En İyi Filmleri” listesinde 4. sırada yer almıştır. Film birçok ödül kazanmıştır ve Oscar kazanan ilk anime filmi olarak tarihe geçmiştir.

“Kayıp Balık Nemo” (2003):Bir balığın kaybolan oğlunu bulma macerasını anlatan bu film, En İyi Animasyon Filmi ödülünü almıştır.

“İnanılmaz Aile” (2004): Süper güçlere sahip bir aile maceralarını konu alan bu film, En İyi Animasyon Filmi ödülünü almıştır.

“Wallace ve Gromit Yaramaz Tavşana Karşı (Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit)” (2005): Wallace ve Gromit ikilisinin ilk uzun filmidir, beraber yaşadıkları maceraları anlatır. Film 2006’da En İyi Animasyon Filmi Akademi Ödülü’nü kazanmıştır.

“Neşeli Ayaklar” (2006): Penguenler ve onların hikayeleri ile alakalı bir animasyon, komedi ve macera filmidir.

“Ratatuy (Ratatouille)” (2007): Bir ücret olan Remy’nin Paris’teki bir sahne şefi olma hayalini konu alan bu film, En İyi Animasyon Filmi ödülünü almıştır.

“Voli (Wall-E)” (2008): İnsanlar tarafından terk edilmiş bir dünyada yaşayan robot Wall-E’nin öyküsünü anlatan bu film, En İyi Animasyon Filmi ödülünü almıştır.

“Yukarı Bak” (2009): Bir balonla evlerini terk eden yaşlı bir adamın maceralarını konu alan bu film, En İyi Animasyon Filmi ödülü almıştır.

“Oyuncak Hikayesi 3 (Toy Story 3)” (2010): Oyuncakların maceralarını konu alan bu film, En İyi Animasyon Filmi ödülünü almıştır.

“Rango (2011): Bir aile filmidir. Oscar’ın yanı sıra, 84. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Filmi Akademi Ödülü’nü de kazanmıştır.

“Cesur” (2012): Bir prensesin hikayesini anlatan, komedi-drama ve macera filmidir.

“Karlar Ülkesi (Frozen)” (2013): Kraliyet bir kardeşlik hikayesi olan bu film, En İyi Animasyon Filmi ödülünü almıştır.

“6 Süper Kahraman” (2014): Aksiyon ve macera türünde bir animasyon filmidir. 87. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon Film ödülünü de kazanmıştır ve bu filmin animasyonları yapılırken Autodesk Maya kullanılmıştır.

“Ters Yüz” (2015): Bir genç ihtiyacımızın iç dünyasını anlatan bu film, En İyi Animasyon Filmi ödülüne sahip.

“Zootropolis: Hayvanlar Şehri” (2016): Üç boyutlu, bilgisayar animasyonlu bir filmdir ve gizem, suç, komedi filmidir. Aynı zamanda Disney’in 55. uzun metraj filmidir.

“Coco” (2017): 3D bilgisayar animasyonlu müzikal fantastik bir filmdir.

Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde (Spider-Man: Into the Spider-Verse)” (2018): Çeşitli Spider-Man karakterlerinin bir araya geldiği bu film, En İyi Animasyon Filmi ödülünü almıştır.

Oyuncak Hikâyesi 4 (Toy Story 4)” (2019): 3D animasyon filmi olan bu film komedi ve macera filmidir. Oyuncakların maceralarını konu alan film serisinin dördüncü filmidir.

“Soul” (2020): Fantastik komedi ve drama kategorisinde yer alan bir animasyon filmidir.

“Enkanto: Sihirli Dünya” (2022): Kolombiya’nın fantezi versiyonunda geçen ve müzikal, fantezi ve komedi kategorileri içerisinde yer alan bir animasyon filmidir.

Animasyon kategorisi, her yıl farklı filmlerin aday gösterildiği bir kategori olduğu için liste sürekli olarak her yıl güncellenir.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

82 Comments

Sigmund Freud Kimdir? Çalışmaları, Teorileri, Teknikleri ve Eserleri

Sigmund Freud Kimdir ? | Eserleri

Böcekler Neden Gece Ortaya Çıkar ?

Böcekler Neden Gece Ortaya Çıkar ?