in ,

Son Dakika | Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklama Yapıyor!

Son Dakika | Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklama Yaptı! “10 MART’TA SEÇİM KARARI ALACAĞIZ!” DEPREMDE CAN KAYBI 46 BİN 104

Son Dakika | Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklama Yaptı!
Son Dakika | Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklama Yaptı!

Son Dakika | Erdoğan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklama Yaptı!

“TEK GÜNDEMİMİZ YARA SARMAKTIR.”

“SEÇİM SÜRECİNDE YİNE GÜNDEMİZ DEPREM VE MADD-İ MANEVİ KAYIPLARIN TELAFİSİ OLACAKTIR”

“KAHRAMANMARAŞ İÇİN HEMEN ŞİMDİ DİYORUZ. ŞANLIURFA İÇİN HEMEN ŞİMDİ DİYORUZ. DİYARBAKIR İÇİN HEMEN ŞİMDİ DİYORUZ. ADIYAMAN İÇİN HEMEN ŞİMDİ DİYORUZ. ELAZIĞ İÇİN HEMEN ŞİMDİ DİYORUZ.  BUNLARLA BİRLİKTE, ÜLKEMİZİN DİĞER 70 VİYALETİNİN HER BİRİ İÇİN HEMEN ŞİMDİ DİYORUZ.”

“GÜNDEM SAPMASINA YOL AÇABİLECEK OLAN BU SEÇİM SÜRECİ BİR AN ÖNCE GERİDE BIRAKILMALI”

“10 MART’TA SEÇİM KARARI ALACAĞIZ!”

“10 MART CUMA GÜNÜ ANAYASASANIN BİZE VERDİĞİ YETKİYE DAYANARAK ALACAĞIMIZ SEÇİM KARARININ RESMİ GAZETEDE YAYINLANMASI İLE SÜRECİ BAŞLATIYORUZ.”

“DEPREMDE CAN KAYBI 46 BİN 104”

“İlk deprem anından itibaren tüm devlet ve millet olarak tüm imkanlarımızı seferber ettik.”

“Bakanlarımızın, kurumlarımızın ve kuruluşlarımızın sahip olduğu tüm arama kurtarma, yardım ve destek kapasitelerini deprem bölgelerine yönlendirdik. yaklaşık 9 saat sonra meydana gelen Elbistan merkezli ikinci deprem felaketin sonuçlarını daha da ağırlaştırdı. Üst üste gelen bu iki deprem yakın tarihteki diğer afetlerden farklı olarak 11 ilimizdeki 62 ilçe ve 10 bin 190 köyümüzde birden yıkıma yol açtı.”

“Depremin ülkemizde ve özellikle de bölgede ağır kış şartlarının hüküm sürdüğü günlerde yaşanması işleri daha da güçleştirdi.”

“Yıkımın ulaşımdan iletişim ve enerjiye kadar temel altyapıda yol açtığı hasarlar ayrıca bir sıkıntı olarak karşımıza çıktı. Şehirlerimizin afetlere acil müdahalede bulunacak kamu ve sivil toplum insan kaynağının önemli bir kısmının da deprem yıkıntıları altında kalması ise hem trajik hem de pratik sonuçlarıyla zorlukları arttırdı.”

“Buna rağmen depremden özellikle de şehirlerde ki kamu personeli ile acil müdahale ekipleri süratle toparlanarak kendi acılarını bir kenara bırakıp milletimizin yardımına koştular.”

“AFAD’ın koordinasyonunda ülkemizin 81 vilayetinin tamamında ki kamu gücünü saatler içinde deprem bölgesi için harekete geçirdik.”

“Depremin hemen ardından yola çıkan bakanlarımız sabah 9’dan itibaren deprem sahasında ki şehirlere ulaşıp koordinasyonu üstlendiler. her şehrimize en az 1 bazı illerimize daha fazla sayıda bakanı daimi olarak görevlendirdik. ayrıca tüm bakanlarımız deprem bölgesi şehirlerine defalarca giderek kendi sorumluluk alanları ile ilgili alanları tespit edip bunları hızla tamamlarken milletimizin acılarını da paylaştılar. ”

“Valiliklerimiz ve kaymakamlarımız başta olmak üzere tüm birimlerimizi ülkemizin dört bir yanından görevlendirdiğimiz ülke idari personeli ile takviye ettik”

“Milletvekillerimizin her birini hemen deprem  bölgesi illerinde görevlendirerek çalışmalara katkı vermelerini ve depremzedelerimizin yanında olmalarını sağladık.”

“Askerimiz depremden dakikalar sonra harekete geçerek diğer bölgelerden gelen takviyelerle birlikte üzerine düşen görevi yerine getirdi ve getirmeye devam ediyor.”

“Polisimiz ve jandarmamız, hem güvenliğin ve düzenin sağlanması hem arama kurtarma çalışmalarında ki destekleri hem de yardım faaliyetinin yürütülmesinde ki hayati rolleri ile adeta destan yazdılar”

“Sağlık personelimiz, kimi yerlerde ki zarar gören hastanelerimize rağmen yıkıntıların altından yaralı olarak kurtarılan insanlarımıza şifa dağıtmak için insan üstü bir gayretle çalıştı, çabaladı.”

“Belediyelerimiz hem arama kurtarma hem yardım çalışmaları için başkanı personeli ve araç gereçleri ile deprem şehirlerine koştu.”

“Tüm AFAD ekiplerinin yanı sıra madencilerimizi, ormancılarımızı, karayolları ekiplerimizi arama kurtarma çalışmalarına katılmaları için hemen bölgeye gönderdik.”

“Bölgeye getirdiğimiz 18 bin iş makinesi,116 helikopter, 75 uçak 38 gemi çalışmalara katıldı.”

“Gerekli eğitime ve donanıma sahip tüm sivil arama kurtarma potansiyelimizi değerlendirdik.”

“Uluslararası yardım çağrımıza cevap veren nato ve avrupa birliği dahil 90 ülkeden 10 bin 500’e yakın personele sahip profesyonel arama kurtarma ekiplerini hızla sahaya dağıttık. Böylece toplam 35 bin kişi ile dünyada eşi benzeri görülmemiş bir arama kurtarma gücünü bir araya getirdik.”

“Yardım ve destek personeli ile toplamda 271 bin kamu görevlimiz ve gönüllümüz deprem bölgesinde vazife üstlendi.”

“Bireysel olarak gelenler ile yaklaşık yarım milyon insanın depremzedelerin imdadına koştuğu günler yaşadık. Milletimizin bu zor günlerde gösterdiği tarihi dayanışma geleceğimize daha bir güvenle bakmamızı sağlamıştır. Ancak yıkım öylesine çok, yıkım alanı öylesine büyük, iklim ve saha şartları öylesine zorluydu ki yine de çalışmaların ilk anlarında arzu ettiğimiz hıza ve etkinliğe ulaşamadık.”

“Şartların önümüze çıkardığı engellere elbette teslim olmadık.”

“Kapanan yolları hızla açarak yıkılan altyapıyı hızla kullanılabilir hale getirerek kamunun ve özel sektörün elinde ki tüm araç ve insan gücünü devreye alarak kısa sürede düzen sağladık.”

“ÖNCELİĞİMİZİ ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINA VERDİK!”

“İdeal bir arama kurtarma ekibin 8* kişiden en az 20 kişiden oluşması gerekiyor. bir başka ifadeyle askeri personel sayısıyla bile aynı anda 1750 binaya müdahale imkanı vardı.”

“Yıkılan ve dolayısıyla arama kurtarma yapılması gereken bina sayısı ise bırakın ekip sayısını toplam arama kurtarma personeli sayısı kadardı.”

“Buna rağmen ekiplerimiz yıkıntılar altında ki son canlı insanımızı da oradan sağ salim çıkartabilmek için günlerce durup dinlenmeden çalıştı ve çabaladı. Sonuçta belki de bu çapta bir felakette dünyada örneği olmayan bir şekilde neredeyse depremin 10. gününde arama kurtarma çalışmalarının çoğunu tamamlamayı başardık.”

“Yıkıntıların altından çıkan her canlı vatandaşımız ile 85 milyon hep birlikte sevinç göz yaşlarına boğulduk. Hayatını kaybeden her bir insanımızla da yüreklerimiz dağlandı üzüntümüz göz yaşı olup yanaklarımızdan süzüldü.”

“Bugün depremin 4. haftasını geride bırakırken dönüp baktığımızda yaşadığımız afetin büyüklüğünü daha iyi görüyor kayıplarımız acısını daha derinden hissediyoruz.”

“Aziz milletim, depremin yol açtığı geniş yıkım geride kalan insanımızın hayatını da fevkalade zorlaştırdı.”

“KULLANILAMAYACAK HALE GELMİŞ BİNA SAYISI 230 BİNİ BULUYOR.”

“Hali hazırda 3milyon 320 bin insanımız deprem bölgesinden tahliye edilerek diğer illerimiz gitti.”

“Bölgede ki 800 bin insanımız ile köylerine sığındı.”

“Deprem bölgesinde kalan 1 buçuk milyonu aşkın insanımız çadırlarda, 53 bin insanımız konteynerlarda 123 bin insanımız milli eğitim kurumu başta olmak üzere  kamu tesitlerinde hayatını sürdürüyor.”

“Ülke genelinde gençlik spor bakanlığı yurtlarımızda 160 bine otellerde 137 bine yakın depremzedeyi misafir ediyoruz.”

“Bölgede faaliyet yürüten kamu ve sivil yardım kuruluşları her gün 5 milyon 800 bin insanımıza hizmet veriyor.”

“KONTEYNER ŞEHİRLERİN KURULUMUNA HIZ VERDİK!”

“Konteyner kentlerin elektriğiyle, suyuyla, kanalizasyonuyla, yoluyla, sosyal tesitleriyle adeta yeni bir yerleşim yeri alt yapısı ile kuruyoruz, tabii bu da biraz vakit alıyor.”

“Amacımız 2 aya kadar 100 bin konut kurarak yarım milyon depremzedeyi daha iyi şartlarda barınabilecekleri bu alanlara taşımaktır. Gerekirse konteyner sayısını arttırabiliriz.”

“Ülkemizde ki üretimleri ve yurtdışından gelen hibeleri bu doğrultuda seferber ettik. Ve bu noktada barınma sorunu yanında şehirlerimizin günlük hayatlarının ayrılmaz bir parçası olan ticari faaliyetlerin ayağa kaldırılması konusuna da önem veriyoruz. Esnafımız hasarsız iş yerlerini açmaya ve fabrikalarımız üretime başladı.”

“Yıkılan ve ya kullanılamayan hala gelen iş yerleri için ise mobil çözümler geliştiriyoruz”

“Bugüne kadar 6 bin geçici ticarethane kurarak esnafımızın hizmetine verdik.”

“Şehirlerimizi inşa ve ihya çalışmalarımızı yeni organize sanayi bölgeleri sanayi siteleri ve ticaret merkezleri ile birlikte planlıyoruz.”

deprem bölgesinde ki işlemelerin KOSGEB’e olan 2023’te borçlarını felakette hayatını kaybeden işletmecilerimizin ise tüm borçlarını siliyoruz.”

“Bireysel ve kobi kredilerinin ertelemeleri yanında, 250 milyar liralık KGF destekli kredi paketine 100 milyar daha ilave ettik.”

“Depremde ağır hasara uğrayan yerlerde dükkanlarını hemen faaliyete geçirmek isteyen esnaf ve zanaatkarlarımıza 250 bin liraya kadar 12 ay ödemesiz 60 ay vadeli ve yarısını da hazinenin ödeyeceği %7.5 faizli kredi veriyoruz.”

“Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği uygulamalarını da bölgede ki istihdamı güçlendimek için devreye alıyoruz.”

“Bölgeye sağladığımız istihdamı 50 bin kişiye çıkartıyoruz”

“Çocuklarımızın eğitiminin aksamaması için gayret gösteriyoruz.”

“Çadırlarda konteynerlarda kurduğumuz eğitim yuvalarında evlatlarımızı hem yeniden okula hazırlıyor hem depremin ruh dünyalarında yol açtığı tahribatı gidermeye çalışıyoruz.”

“İllerin ve okul binalarının durumlarına göre kademli olarak ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarımızı açmaya başladık.”

“İlk etapta ilimizde 1 Mart’ta başlayan eğitim öğretim 3 ilimizde 13 Mart’ta 4 ilimizde ise 27 Mart’ta devreye girecek.”

“Depremzede vatandaşlarımızı psikososyal destek vermek için 8nin personel sahada görev yapıyor.”

“Çiftçilerimizin üretime devam edebileceği temin amacıyla kendilerine destek  ödemelerinin peşin yapılmasından yem ve gübre katkısına kadar her tülü kolaylığı gösteriyoruz”

“İnsanlarımızın barınma taleplerini karşılarken diğer ihtiyaçlarını da ihmal etmiyoruz”

“Bugüne kadar 1 milyon 61 binden fazla depremzedeye hane başına 10 bin lira acil yardım ödemesi yaptık.”

“Evleri kullanılamaz hale gelen hane başı 15’er bin lira taşınma yardımı ödemesine başladık.”

“kiraya çıkan depremzedelere 3 bin lira ile 5 bin lira arasında destek veriyoruz.”

“Yakınları vefat eden depremzedelere ise 100’er bin lira ödüyoruz.”

“DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK BİR DAYANIŞMA GÖRÜYORUZ.”

“Hiç şüphesiz gerek depremin ilk günlerinde gerek daha sonrasında ki süreçte canımızı acıtan istisnai örneklere de şahit olduk. Fakat aldığımız tedbirler, hayata geçirdiğimiz uygulamalar ve gösterdiğimiz kararlı duruşla bunları kısa sürede aştık.”

“4 HAFTANIN SONUNDA ARMAA KURTARMA ÇALIŞMALARINI TAMAMLADIĞIMIZ BARINMA VE GIDA SORUNLARINI ÇÖZDÜĞÜMÜZ  ENKAZ KALDIRMA ÇALIŞMALARINA HIZLA DEVAMETTİĞİMİZBİR YERE GELDİK.”

“Sadece yıkık ve acil yıkılacak olarak hızla enkazını kaldırmamız gereken 50 bin bina var.”

“En önemli gündemimiz insanlarımızı bir an evvel güvenle ve huzurla yaşayacakları yeni evlerine kavuşturmaktır.”

“Amacımız iki ya içinde 244 bin konutun önümüzdeki ve 75 bin köy evinin inşaatına başlamaktır, bugün itibariyle bunlardan yaklaşık 22 binin inşaatına geçilmiştir.”

“Kamu binalarını öncelik sırasına göre TOKİ ile yapacağız.”

“Yeni yerleşim yerlerini yüksekliği 3 veya 4 katı geçmeyecek binalarda 3 oda 1 salon olarak yerel mimariye uygun şekilde altyapısıyla okuluyla sağlık merkeziyle camisiyle çarşısıyla parkıyla başlı başına bir yaşlan alanı olarak tasarlıyoruz.”

“Hak sahiplerine konutlarını 1 yıl içerisinde teslim etmeyi hedefliyoruz.”

“Deprem bölgelerinde ki şehirlerimizin yeniden inşası ve ihyası sürecini 20 son tecrübelerimiz ışığında hamdolsun hızla ve etkin şekilde yürütebilecek bir birikime sahibiz.”

“Bugüne kadar 1 milyon 180 bin insanımızı ev sahibi yapan TOKİ teknik yeterliliği ve uygulama kabiliyeti ile depremden alnının akıyla çıktı.”

“Son olarak TOKİ vasıtasıyla 500 bin konut 1 milyon altyapılı arsa ve 50 bin iş yeri projesi ile milletimizin huzuruna çıkmıştık. Depremde yıkılan şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmak sürecini de TOKİ vasıtasıyla yaparak ülkemizin elinde ki bu imkanı en iyi şekilde değerlendireceğiz.”

“Hayatını kaybeden vatandaşlarımızı geri getiremeyiz ama bunun dışında ki tüm yıkımları, tüm kayıpları, tüm zararları telafi etme kararlılığına sahibiz.”

“Deprem bölgelerinde ki şehirlerimiz de hayat tamamen normale dönmeden bize durmak, dinlenmek haramdır.”

“Aziz milletim, hükümet olarak bugüne kadar ülkemizi depreme ve diğer afetlere hazırlamak için kapsamlı çalışmalar yaptık. deprem yanında sel yangın heyelan kuraklık gibi tabiat olayları ile çevremizde ki siyasi ve sosyal krizlerin ülkemize muhtemel etkilerine karşı alacağımız tedbirleri sonraki müdahale adımlarıyla detaylıca planlıyoruz.”

“Nitekim bizi şuradan hatırlamanız lazım, Van, Elazığ, Malatya, İzmir depremlerinde, Antalya, Muğla yangınlarında, Kastamonu, Bartın, Giresun sel afetlerinde bu konularda hükümetimiz çok ciddi ve başarılı sınavlar verdi.”

“İlkini tamda deprem günü Kahramanmaraş’ta uygulamaya koyacağımız afete hazırlık planlarıyla ülkemizin tamamını kuşatan yeni hazırlıklar içindeydik.”

“Yaklaşık 10 yıldır mücadelesini sürdürdüğümüz kentsel dönüşüm projeleri de Türkiye’nin afet hazırlık çalışmalarından biriydi.”

“Ancak 6 Şubat’ta bir kez daha gördük ki felaketler bizim hazırlıklarımız beklemiyor. Dolayısıyla artık her ne yapacaksak daha hızlı daha kararlı ve daha etkin bir şekilde hayata geçirmemiz gerekiyor.”

What do you think?

Written by Trhnsea

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Renklerin Psikolojik Etkileri ve Anlamları Nelerdir ? Renk Türlerinin Psikolojik Etkileri

Renklerin Psikolojik Etkileri ve Anlamları

Amblem ve Logo Nedir, Neden Önemlidir ve Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Amblem ve Logo Nedir, Neden Önemlidir ve Aralarındaki Farklar Nelerdir?