in , ,

Tarihteki En Ünlü İlk 10 Felsefeci ve Ünlü Sözleri

Tarihteki En Ünlü Felsefeciler | Tarihteki En Ünlü İlk 10 Felsefeci ve Ünlü Sözleri

Tarihteki En Ünlü Felsefeciler | Tarihteki En Ünlü İlk 10 Felsefeci ve Ünlü Sözleri
Tarihteki En Ünlü Felsefeciler | Tarihteki En Ünlü İlk 10 Felsefeci ve Ünlü Sözleri

Tarihteki En Ünlü Felsefeciler

Tarihteki En Ünlü İlk 10 Felsefeci ve Ünlü Sözleri

#1

Platon (Eflatun)

Platon bir Antik Yunan filozofudur. MÖ 427 yılında Atina’da doğmuş ve MÖ 347 tarihinde yine Atina’da ölmüştür.

Ünlü bir sözü:

“Yalancı değil gerçek filozoflar, şehir şehir dolaşarak, bu geçici dünya insanlarının yaşayışını yükseklerden seyrettikleri zaman, bilgisiz halkın gözünde başka kalıplara girerler. Bazılarınca bir değerleri yoktur. Bazılarına göre de bir dünyaya bedeldirler. Onlara bazen sofist, bazen de devlet adamı derler; kimi zamanlarda da birçoklarına bütün bütüne deli görünürler.” – Platon

Platon (Eflatun)
Platon

#2

Sokrates (Socrates)

Sokrates bir Antik Yunan filozofudur. MÖ 469 yılında Atina’da doğmuş ve MÖ 399 tarihinde yine Atina’da ölmüştür.

Ünlü bir sözü:

“Ne savaşta ne de hukukta bir adamın ölümden kaçmak için her yolu kullanmaması gerekir. Eğer bir adam savaşta silahlarını atar ve peşindekilerin önünde diz çökerse bu şekilde ölümden kaçabilir, herhangi bir şeyi söylemeyi veya yapmayı kabul etmesi halinde de ölümden kaçabilir. Zor olan, dostlarım, ölümden kaçınmak değil haksızlıktan kaçınmaktır; çünkü o (haksızlık) ölümden daha hızlı koşar.” – Sokrates

Sokrates (Socrates)
Sokrates (Socrates)

#3

Aristoteles

Kısaca Aristo, Yunan filozof, polimat ve bilgedir. MÖ 384 yılında  eski bir Yunan şehri olan Stageira şehrinde dünyaya gelmiştir. MÖ 7 Mart 322 tarihinde ise yine bir Yunanistan şehri olan ve hala eski adını koruyan Chalcis (Halkis)’de hayatını kaybetmiştir. Antik Yunanistan ve klasik dönem arasında yaşayan filozoflar arasında yer almaktadır. Aristo, Platon’un öğrencisi ve Büyük İskender’in de öğretmenidir.

Ünlü bir sözü:

“Bir ‘dost’ kimdir? İki vücutta bulunan tek bir ruhtur.” – Aristoteles

Aristotles
Aristotles

#4

Immanuel Kant

Immanuel Kant, Alman felsefesinin kurucularından biri olarak kabul edilen Alman bir filozoftur. Kant, 22 Nisan 1724 tarihinde Rusya’nın en büyük şehirlerinden olan Kaliningrad (Almanca: Königsberg) şehrinde dünyaya gelmiştir. 12 Şubat 1804 tarihine ise doğduğu yer olan Kaliningrad’da hayatını kaybetmiştir.

Ünlü bir sözü:

“İnsan anlamayacak… ki insan; insanlara olan görevini yerine getirdiğinde Tanrı’nın komutlarını da yerine getirmiş olacak ve bunu yerine getirdiklerinde sonuç olarak daima Tanrı’nın hizmetinde olmuş olacak. İnsanın hareketleri ahlaksal olmadığı sürece başka türlü Tanrı’ya hizmet etmeleri de olanaksızdır.” – Immanuel Kant

Immanuel Kant
Immanuel Kant

#5

Descartes

Tam adı René Descartes, Fransız bir  matematikçi, bilim insanı ve düşünürdür. Descartes, 31 Mart 1596 yılında doğmuştur. 11 Şubat 1650 tarihinde ise İsveç’in başkenti olan  Stockholm şehrinde hayatını kaybetmiştir.

Aslında Descartes’in söylediği ve herkesin bildiği çok meşhur bir sözü var: “Düşünüyorum, öyleyse varım.” Madem öyle buraya da bu kesitin yer aldığı sözün tamamını ekleyelim.

Ünlü bir sözü:

“Kesin olan bir şey var. Bir şeyin doğruluğundan şüphe etmek.
Şüphe etmek düşünmektir.
Düşünmekse var olmaktır.
Öyleyse var olduğum şüphesizdir.
Düşünüyorum, o hâlde varım.
İlk bilgim bu sağlam bilgidir.
Şimdi bütün öteki bilgileri bu bilgiden çıkarabilirim.” – Descartes

Descartes
Descartes

#6

Friedrich Nietzsche

Tam adıyla Friedrich Wilhelm Nietzsche, Alman nihilist, düşünür ve filologtur. Nietzsche, 15 Ekim 1844 tarihinde babasının papaz olduğu köy olan Almanya’nın Röcken köyünde dünyaya gelmiştir. 25 Ağustos 1900 tarihinde ise Almanya’nın Weimar şehrinde hayatını kaybetmiş ve yine doğduğu köye defnedilmiştir.

Ünlü bir sözü:

“Aslında kötülüklerin en kötüsüdür umut, çünkü insanın çektiği eziyeti uzatır.” – Friedrich Nietzsche

Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche

#7

John Locke

John Locke, İngiliz liberal ve filozoftur. Locke, 29 Ağustos 1632 tarihinde İngiltere’nin Wrington kentinde dünyaya gelmiştir ve yine İngiltere’nin bir kenti olan High Laver’da 28 Ekim 1704 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Ünlü bir sözü:

“Aynı anılara sahipseniz, bu anılar farklı bir bedene iliştirilmiş olsa bile, aynı kişi olabilirdiniz.” – John Locke

John Locke
John Locke

#8

Karl Marx

Tam adıyla Karl Heinrich Marx, 19. yüzyılda yaşayan filozoflardan birisidir. Aynı zamanda politik ekonomist ve devrimcidir. Karl Marx, 5 Mayıs 1818 tarihinde Almanya’nın en eski şehirlerinden biri olan Trier’de doğmuştur ve 14 Mart 1883 tarihinde Londra’da vefat etmiştir.

Ünlü bir sözü:

“Eğer sevgi üretmiyorsa yüreğiniz, başarılı bir üretici değilsiniz…” – Karl Marx

Karl Marx
Karl Marx

#9

Voltaire

Tam ve gerçek adıyla François Marie Arouet, Fransız yazar ve filozoftur. Voltaire, 1694 yılında Paris’te doğmuştur, 1778 yılında 30 Mayıs’ta Paris’te hayatını kaybetmiştir.

Ünlü bir sözü:

“Faniler eşittir; farkı yaratan (yapan) doğum değil erdemdir (Les mortels sont égaux; ce n’est pas la naissance, C’est la seule vertu qui fait la différence).” – Voltaire / Eriphile (1732)

Voltaire
Voltaire

#10

Soren Kierkegaard

Soren Kierkegaard (d. 5 Mayıs 1813 – ö. 11 Kasım 1855), Danimarkalı filozof ve teologdur. Kierkegaard, 5 Mayıs 1813’te Danimarka’nın başkenti olan Kopenhag şehrinde doğmuştur, 11 Kasım 1855 tarihinde ise doğduğu yerde ölmüştür.

Ünlü bir sözü:

“Ne kadar saçmadır insanlar! Sahip oldukları özgürlükleri kullanmazlar, sahip olmadıklarını isterler. Var olan düşünme özgürlüklerini kullanmazken ifade etme özgürlüğü talep ederler.” – Soren Kierkegaard

Soren Kierkegaard
Soren Kierkegaard

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Gelmiş Geçmiş En İyi Aktörler, Tarihin En İyi 10 Erkek Oyuncusu, top 10 best actors of all time

Tarihin En İyi Erkek Oyuncuları

Yıkanmış (Washed) Kahve Nedir ? Yıkanmış Kahve Ne Demek ?

Yıkanmış (Washed) Kahve Nedir ?