in

Yaşam Bilinci

yaşam bilinci
yaşam bilinci

Yaşam Bilinci

Varoluş evrenle başlar. Evreni ayakta tutan ise yaşamdır. Yaşamın temeli var olduğunun farkında olmaktır. Var olmaktan kasıt ise bedenen değil, ne için yaşadığını bilmek ve yaşadığının farkında olmaktır.

Peki, yaşadığının farkında olmak yalnızca nefsi tatmin etmek midir? Yoksa varoluş nedenini bilip yoktan var edenin beklediği gibi bir yaşam sürmek midir? Tercih edeceğiniz bu farkındalık sizin yaşam kalitenizi belirleyecek olan çizgidir.

Kaliteli yaşamanın yolu okumak, bilinçlenmek ve cehaletten kurtulmaktır. Fakat şöyle de bir gerçek var ki çok okumakla değil, okuduğunu anlayıp, hayatına uygulamakla cehaletten kurtulup bilinçlenebilirsin. Cahil, hiçbir şeyi bilmemekle kalmayıp olur olmadık şeyleri araştırmadan itibar eden ve aklını kullanmayandır. Bertrand Russell’in, “Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.” sözü bu durumu yeterince iyi bir özetle anlatıyor. Cahil insan gülün güzelliğini görmez gider dikenine bakarmış. İşte bu durumdan kurtulduğumuzda varoluşun en büyük nedeninin imtihan olduğunu fark ediyoruz.

Yazımın başında da dediğim üzere, yalnızca fark etmekle kalmayıp hayatımıza uyguladığımız vakit tanrının bizden istemiş olduğu yaşam tarzını yakalamış ve kaliteli yaşamaya başlamışız demektir.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

İnsanda Kemik Doku

İnsanda Kemik Doku

Pop Art

Pop Art Nedir ? | Terimi, Özellikleri ve Öncüleri