in

Yumurta mı Tavuktan, Tavuk Mu Yumurtadan Çıkar ?

Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan çıkar
Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan çıkar

Yumurta mı Tavuktan, Tavuk Mu Yumurtadan Çıkar ?

Bir tavuğun mu yoksa yumurtanın mı önce geldiği tartışması yüzyıllardır sürüyor. Bu konuda birkaç düşünce var. Bir inanışa göre tavuğun önce geldiği, çünkü yumurtanın olması için tavuğun olması gerektiği düşünülüyor. Bir başka inanışa göre yumurtanın önce geldiği, çünkü tavuk olmadan da yumurtanın olabileceği düşünülüyor.

“Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan?” tartışmasının izleri Yunan filozofu Aristoteles’e kadar götürülebilir. Her şeyin bir ‘ilk hareket’ ettiricisi veya bir şeyin varlığından sorumlu olan bir nedeni olduğunu savundu. Bu, ilk tavuğa veya ilk yumurtaya neden olan bir şeyin olması gerektiği anlamına gelir.

Tavuk mu yumurta mı argümanı da bilimsel açıdan çözülemez. Bir tavuğun var olabilmesi için önce yumurtadan çıkan bir yumurtanın olması gerekir. Ancak yumurtanın var olabilmesi için önce onu yumurtlayan bir tavuğun olması gerekir. Yani hangisinin önce geldiğini kesin olarak söylemek mümkün değildir, tavuk mu yoksa yumurta mı?

Bu argüman tavuk ve ördek argümanına benzer. Tavuk ve ördek tartışması da aynı nedenlerle çözülemez. Bir ördeğin var olabilmesi için önce bir tavuğun olması gerekir. Ancak tavuğun var olabilmesi için önce yumurtanın olması gerekir. Bu nedenle, hangisinin önce geldiğini kesin olarak söylemek imkansız, tavuk mu yoksa ördek mi?

Tavuk mu yumurta mı tartışması eğlenceli bir tartışmadır, ancak sonuçta önemsizdir. Önemli olan, tavukların yumurtladığı lezzetli yumurtaların tadını çıkarmamızdır.

What do you think?

Written by Ömer

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Grafoloji Nedir Tekniği Nedir

Grafoloji Nedir ? | Tekniği Nedir ?

Sufle Tarifi

10 Dakikalık Pratik Sufle Tarifi