in ,

Maurice Tillet Kimdir ? | Gerçek Shrek’in Hikayesi

Gerçek Shrek Maurice Tillet

Gerçek Shrek Maurice Tillet
Gerçek Shrek Maurice Tillet

Maurice Tillet Kimdir ?

Gerçek Shrek Maurice Tillet

23 Ekim 1903 Rusya doğumlu fakat Fransız bir anne ve babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Boyu 1.75cm, kilosu 122kg olan profesyonel Fransız bir güreşçidir. “The French Angel (Fransız Melek) ” olan lakabı ile tanınır.

Gerçek Shrek Maurice Tillet

Maurice hem bebekken hem de çocukken çok güzelmiş ve aslında bu yüzden daha çocukken “angel (melek)” adıyla anılmaya başlanmış. Çocukken babasını kaybetmiş, sonrasında 1917’de Rusya’da yaşanan devrim sebebiyle annesiyle beraber Rusya’yı terk etmek zorunda kalıp, Fransa’ya yerleşmişler.

Hukuk okuyup avukat olmak isteyen Tillet, hukuk diplomasını almış fakat gençlik yıllarında ortaya çıkan hastalığı yüzünden avukat olmak yerine Fransız Donanmasının Deniz Kuvvetleri kolunda mühendis olarak hizmet vermeyi seçmiş ve 5 sene boyunca bu görevi yerine getirmiştir. Daha sonrasında zamanla ilerleyen bu hastalığını bir avantaja çevirerek güreş sporuna yönelmiştir. Bu alanda gerçekten başarılı olmuştur. 1940’larda en çok izlenen güreşçi olmayı başarıp, iki kere Amerikan Güreş Birliği tarafından “Dünya Ağırsiklet Şampiyonu” unvanı kazanmıştır.

Maurice Tillet’ın Hastalığı Nedir ?

Tillet gençlik döneminin henüz başındakyen 16-17 yaşlarında vücudunun bazı uzuvlarında orantısız gelişen büyümeler yaşamaya başladı. Ayaklerı, elleri ve kafası bu şekilde büyüyordu, doktora gittiğinde ise Maurice Tillet’a ‘akromegali’ teşhisi konuldu.

Gerçek Shrek Maurice Tillet

Akromegali: Beyinde ki hipofiz bezinin çok fazla miktarda büyüme hormonu (growth hormone, GH) salgılaması sebebiyle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Profesyonel Güreşçilik Kariyeri

Maurice Tillet 1937’de Singapur’da profesyonel güreşçi olan Carl Pojello ile tanışır ve Pojello, Tillet’ı güreş sektörüne girmesi için ikna etmeye çalışır, çünkü onun bu anormal görünümü profesyonel bir güreşçi olması konusunda işe yarayacağını düşünür.

Gerçek Shrek Maurice Tillet

Carl Pojello tarafından keşfedilen Maurice, sonunda güreş sektörüne girmek için ikna olmuştur. Beraber güreş antrenmanları için Paris’e taşınırlar. Tillet, II. Dünya Savaşına kadar Fransa ve İngiltere’de güreşmeye devam eder. Ama II. Dünya Savaşı bu sefer onları Amerika’ya gitmeyi mecbur kılar.

Boston’da 1940 yılında Fransız Melek lakabıyla dövüşmeye başlar ve orada merkezi Boston olan ağırsiklet şampiyonluğu unvanını kazanır. 1942’ye kadar bu unvannı korur ve 1942 yılının başlarında ise Montreal kent merkezli ağırsiklet şampiyonluğu unvanını elde eder. Boston şehri merkezli olan unvanını 1944’te tekrar elde eder. Bu sırada tam 19 ay boyunca hiç maç kaybetmeyerek “Durdurulamaz” unvanını da kazanmıştır.

Gerçek Shrek Maurice Tillet

1945’te artık hastalığı iyice kötüye başlamış ve “Durdurulamaz” unvanını zamanla kaybetmiştir. 14 Şubat 1953’te bu maceraya başladığı yerde Singapur’da son güreş maçını Bert Assirati ile gerçekleştirmiş ve maçı kaybetmiştir.

2001’de Vizyona Giren Animasyon Filmi Shrek ile Tekrar Hatırlandı

Gerçek Shrek Maurice Tillet

2001’de çıkan ve Oscar ödülü kazanan Shrek 3D animasyon yapımı film ile Maurice Tillet tekrar hatırlanmış oldu. Çünkü benzerlikleri gözden kaçacak tarzda değildi. Maurice Tillet’ın Shrek karakterine ilham kaynağı olduğu yönünde söylentiler var fakat film yapımcıları tarafından yapılan herhangi bir olumlu ya da olumsuz açıklama yok.

Gerçek Shrek Maurice Tillet

Gerçek Shrek Maurice Tillet

Gerçek Shrek Maurice Tillet

Gerçek Shrek Maurice Tillet

 

 

 

 

 

 

 

What do you think?

Written by Trhnsea

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Acılı Patates Noodle Tarifi

Ev Yapımı Acılı Patates Noodle Tarifi

İlaç Kullanırken Neden Greyfurt Tüketmemeliyiz ?

İlaç Kullanırken Neden Greyfurt Tüketmemeliyiz ?