in ,

Perspektif Nedir ? | Perspektif Türleri

Perspektif Nedir ? | Perspektif Türleri

Perspektif Nedir ? | Perspektif Türleri
Perspektif Nedir ? | Perspektif Türleri

Perspektif Nedir ? | Perspektif Türleri

Perspektif Nedir ?

Perspektif, derinliğin yansıtılması olayıdır. Baktığımız noktadan gördüğümüz manzarayı ve nesnelerin derinliğini resme aktarıp çalışmamıza boyut kazandırmak istiyorsak perspektifi bilmeli ve kullanmalıyız. Sanat eserleri genelde iki boyutlu bir düzleme sahip oluyorlar fakat sanatçının onu izleyiciye çeşitli unsurlar kullanarak üç boyutlu bir şekilde yansıtması mümkündür. Perspektif bu unsurlar arasında yer alır. Mesela çizeceğimiz bir manzarayı baktığımız yerden, gördüğümüz şekli ve boyut algısıyla resme yansıtmak istiyorsak perspektif kullanmak zorundayız.

Perspektif Türleri

Perspektif türleri kaçış noktalarına göre belirlenir ve sınıflandırılır. Sanatta kaçış noktası birbirine paralel iki nesnenin birbirlerine yakınlaştıklarını ve kesiştiklerini gösteren noktadır.

Perspektifin 5 farklı türü vardır: Tek kaçışlı, çift kaçışlı, üç kaçışlı, dört (ya da sonsuz) kaçış noktalı ve sıfır kaçış noktalı perspektif.

Tek Kaçışlı Perspektif:

Tek kaçışlı perspektif, burada nesnenin dikey ya da yatay olması önemsiz, nasıl olursa olsun tek kaçış noktası ufuk çizgisi üzerinde bulunan çizgidir. Tek kaçışlı perspektif noktası ufuk çizgisi üzerinde bulunan ve tüm nesnelerin ortak bir şekilde kesiştiği noktadır.

Çift Kaçışlı Perspektif:

Çift kaçışlı perspektif, yatay bir düzlemde iki tane (ya da daha fazla) kaçış çizgisinin bulunmasıyla oluşan perspektif türüdür.

Üç Kaçışlı Perspektif:

Üç kaçışlı perspektif, adı üstünde üç kaçış noktası olan bir perspektif türüdür. Ve bu kaçış noktalarının üçgen şeklinde oluşuyor olması gerekli.

Dört (yada sonsuz) Kaçış Noktalı Perspektif:

Dört (yada sonsuz) kaçış noktalı perspektif, üçten fazla kaçış noktası olan perspektif türüdür. Genellikle eğimli ve dairesel çizimlerde kullanılır.

Sıfır Kaçış Noktalı Perspektif:

Herhangi bir kaçış noktası veya paralel çizgi bulundurmayan perspektif türüdür. Ve kaçış noktası olmayan çizimlerde de perspektif ve derinlik işlenmesi mümkündür.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

27 Comments

Sanatın İlkeleri

Sanatın İlkeleri

Yazılım (Software) Nedir ? TCP/IP Protokolü Nedir ?

Yazılıma Giriş | Yazılım (Software) Nedir ?